Dumnezeu vorbeşte pentru oricine, în limba pe care acesta o înţelege. Există însă o categorie de oameni pentru care Dumnezeu Cuvântul vorbeşte doar prin semne. Deşi trăiesc printre noi, surdo-muţii formează o comunitate a lor, întemeiată pe solidaritatea tăcerii. Chiar dacă sunt altfel decât ceilalţi, aceştia Îl iubesc la fel de mult pe Dumnezeu, la fel cum şi El o face.

Credincioșii cu deficiențe de auz din zona Câmpulungului, dar și din orașul Mioveni, și-au îndreptat pașii către rugăciune, la biserica parohiei Vișoi din municipiul Câmpulung Muscel, unde, în Altarul de vară a fost oficiată Sfânta Liturghie de către preoții Florea Cătălin și Ganea Andrei.

Părintele Cătălin Istrate din Mioveni, în limbaj mimico-gestual, a fost în comuniune de rugăciune cu creștinii care mărturisesc pe Dumnezeu mai mult prin tăcere.