news        mail   location

 
 

Regina Maria (1914-1927) a spus printre altele că: ”În vreme de necaz am învățat să mă rog.” Acest citat l-am văzut scris prin anul 1964 pe tăblia unei străni în paraclisul din cetatea mănăstirii, din Secul Neamțului.

 

Ideologia ateistă nu ajunsese cu mătura și prin casa Domnului din codrii Neamțului și călugării au păstrat cu sfințenie înscrisurile din vremuri neviciate de orgoliu și înveninare omenească.

Cioran citea cărți gnostice de prin secolul al II-lea al erei noastre și a găsit scris că: ”Rugăciunea omului trist n-are niciodată putere să se înalțe până la Dumnezeu” și trage concluzia că nicio rugăciune n-a ajuns vreodată la destinație.”

Concluzii pripite!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar