news        mail   location

 
 

Uneori ești îndrituit să recunoști că Cioran a avut o mare cuprindere în scrisul, dar mai ales în cititul său. El a avut mai mult decât o bucurie a cititului. Cred că, a spune că a avut bucuria devoratului întru ale citirii, te apropii, cât de cât de adevăr.

 

Pentru el nu a fost străină nici lumea pustiului și a sihaștrilor. Parcă-l auzim și acum: ”Să te duci să te schimnicești în pustie: câtă bătaie de cap! Mai isteț decât primii sihaștri, am învățat să căutăm pustia înlăuntrul nostru.”

Tot așa-i și cu împărăția cerurilor!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar