După cum se ştie, minunile şi proorociile sunt semne din afara noastră, semne protejate de Dumnezeu. Din marea dragoste a lui Dumnezeu, noi ne împărtăşim permanent de prezenţa puterii dumnezeieşti.

Pe lângă minunile de care ne învredniceşte Dumnezeu, ca semn divin, ne-a dat şi proorociile.

O încercare de definere a acestora ar fi: „proorociile sau profeţiile sunt arătări prin viu grai, sau prin scris, ale anumitor adevăruri şi întâmplări care privesc viitorul, pe care Dumnezeu le vesteşte prin aleşii Săi, în vederea mântuirii şi care se petrec întocmai”.

Toate proorociile adevărate tălmăcesc voinţa lui Dumnezeu şi ele se fac întotdeauna numai sub insuflarea Duhului Sfânt. Vechiul Testament este plin de proorociri care prevestesc multe întâmplări din viitorul popoarelor şi mai ales al poporului evreu. Chiar Iisus Hristos a proorocit.[1]

Proorociile se deosebesc de prezicerile omeneşti, care se întemeiază pe superstiţii şi socoteli plăpânde, ca să nu spun aiurite. Teofil al Antiohiei spune: „Fiindcă cele prezise se întâmplă, cred şi mă supun lui Dumnezeu”. Aşa am crezut şi noi în toate proorociile mesianice, care au prezis cu exactitate venirea Mântuitorului,[2] Naşterea, Pătimirile, Moartea, Proslăvirea[3] şi slujirile sale de: Profet,[4] Preot şi Împărat.[5]

Cum îi putem deosebi pe pe adevăraţii prooroci de falşii „prooroci”? Lactanţiu ne-a lăsat scris că adevăraţii prooroci:

1. Predică toţi un singur Dumnezeu în Treime lăudat: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt.

2. Nu suferă de nebunie şi alte boli psihice.

3. Nu sunt înşelători.

4. Nu umblă după averi şi câştig.

5. Nu se îngrijesc de cele necesare vieţii ca şi Ioan Botezătorul.

6. Proorociile lor s-au împlinit sau se împlinesc întocmai.

7. Ei îşi adeveresc trimiterea chiar şi prin suferirea chinurilor şi a morţii.

O dată cu venirea lui Iisus Hristos, toate proorociile s-au împlinit. Noi trebuie să ascultăm pe Iisus şi Evanghelia Sa şi să ne împărtăşim de darurile lui Dumnezeu prin Biserica Slavei Sale!

Calinic Argeșeanul

[1] Matei 24, etc.