Nevoia de pelerinaj este nevoia întâlnirii cu taina, născută din dorul unei pregustări din Cerul lui Dumnezeu ascuns în oazele duhovnicești presărate pe tot pământul. Este nevoia de a primi răspunsuri la întrebări lăuntrice, tămăduiri la neputințele de zi cu zi și așezări în matca firescului și a purtării de grijă a lui Dumnezeu și a casnicilor Lui.

Preoții slujitori Florea Cătălin și Ganea Andrei de la parohia Vișoi, protoieria Câmpulung Muscel, au fost împreună cu enoriașii musceleni, în duh de rugăciune și pelerinaj la sfinte vetre monahale: Neamț, Agapia, Petru Vodă, Recea, Moreni, Hadâmbu, Iași, Vlădiceni și Izvorul Mureșului.