În duminica a XXX-a după Rusalii, obștea Mănăstirii Văleni, precum și credincioșii, s-au bucurat de binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, care a oficiat Sfânta Liturghie în biserica mănăstirii, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Chiriarhul Eparhiei a vorbit despre pericopa evanghelică, arătând ce îndatoriri avem noi, creștinii, față de Dumnezeu. Totodată a arătat că dacă îl urmăm pe Hristos, în fiecare zi, prin luarea Crucii personale, ne vom putea bucura de „lăcașurile” nenumărate aflate în Împărăția Cerurilor. În final a îndemnat pelerinii iubitori de mănăstire să întâmpine cu bucurie Praznicul Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos prin împlinirea poruncii celei mari: iubește-ți aproapele.