În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai sau a  Lăsatului sec de brânză, obștea monahală și credincioșii de la Mănăstirea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul Corbeni, au participat la Sfânta Liturghie oficiată de Părintele Arhiepiscop Calinic, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Chiriarhul Eparhiei a vorbit creștinilor despre învățăturile deosebite care se desprind din pericopa evanghelică a acestei duminici, subliniind necesitatea postului, a rugăciunii și a faptelor bune în viața creștinului.

În final, a îndemnat pe cei prezenți să se roage pentru pacea lumii și pentru ajutorarea celor aflați în nevoi, mulțumind celor care au sprijinit campania umanitară a Eparhiei, pentru refugiații ucraineni.