news        mail   location

 
 

Dintru începuturi – care ar fi ele? – omul este fiinţa care pune întrebări Ziditorului, Care a gândit şi a întins frumuseţile lumii dincolo de priceperea noastră, rămânând totul doar în gândirea lui Dumnezeu.

 

De câte ori, Doamne, n-am încercat să Te înţelegem  şi mai ales să ajungem la Tine? De câte ori n-am gândit să fim o firimitură măcar din puterea şi lucrarea Ta?

Trăim dintru începuturi, drama şi tragedia, cum ar zice Cioran: „Fiecare om ispăşeşte – de la naştere la moarte – păcatul de a nu fi Dumnezeu. De aceea viaţa nu este decât o continuă criză religioasă, superficială la credincioşi, zguduitoare la îndoielnici!”

Cioran îşi cunoştea condiţia!

Dar noi?

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar