news        mail   location

 
 

Nu este o mare ispravă să-ti ”viermuiască” gândurile mereu, fără să-ţi pui ordine în cele ale minţii şi simţirii. A susține absurdul cu obstinație este o stare dureroasă pentru sine şi cei din jur. Dar când mai faci şi „literatură” filosofică pe tema aceasta?

 

Este discutabilă susţinerea lui Cioran: „O inimă calmă este ferecată pentru cer, iar gândurile dulci şi liniștite sunt zăvoare pe care nu le poate sparge”. Cioran a uitat că în faţa lui Dumnezeu nu sunt zăvoare de netrecut.

Dacă uiţi chemarea Duhului Sfânt: „Inimă curată zideşte întru mine Dumnezeule”, se bate apa-n piuă  pe probleme esenţiale.

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar