news        mail   location

 
 

Lecturile lui Cioran au fost multe şi diverse. Trebuie să fii un împătimit al cititului ca să-ţi poţi aduna o avere întru ale culturii. Nu poţi să ajungi la o plinătate oarecare cărturărească dacă nu citești continuu și selectiv.

 

Cât de mult l-a impresionat pe Cioran, atunci când a citit din meditaţiile Mechtildei de Magdenburg. De îndată a consemnat: „De mult am ştiut că singurul comentar  la sfinţi sunt lacrimile!”

Doar lacrimile şi căința ne salvează!

Până la urmă se învoia şi la aceasta.

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar