news        mail   location

 
 

A fi mereu, sau chiar din când în când, contradictoriu cu sine, mai ales, sau şi cu cei deopotrivă cu noi, este, de bună seamă, o stare care consumă fără odihnă puterile noastre sufleteşti, dar şi trupeşti. Ispita te sileşte să accepţi un joc de-ascunselea.

 

Lui Cioran îi era ”acru” de a mai dăinui cu orice preţ. Iată textul: „Voinţa de a dăinui, dusă atât de departe, mă înspăimântă. Refuz seducţia nesănătoasă a unui Eu la nesfârşit. Vreau să rămân normal.”

Păi, numai dumneata?

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar