news        mail   location

 
 

Cel mai groaznic sentiment este atunci când te simţi singur, părăsit de Dumnezeu şi de oameni, deopotrivă. Aceasta este cea mai mare cădere de ”sus”.

 

Cioran m-a uluit prin precizia cu care face analize de mare fineţe când scrie: „Înrudiţi fiind cu Dumnezeu – vedeţi cum spune? – ar fi necuviincios să-l tratăm ca pe un străin, mai ales că, oricum, singurătatea noastră mai modestă, o evocă pe a sa.”

Îţi vine să plângi! Pentru Dumnezeu şi zidirea Sa!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar