news        mail   location

 
 

Cioran când scrie despre muzică are o înţelegere şi o creştere halucinantă. Înflăcărarea lui pentru muzică, după cum se vede, nu are limite. El scrie hotărât: „Când asculţi pe Bach, vezi cum se înfiripă Dumnezeu. Căci muzica lui este generatoare de Divinitate. O viziune plastică a ființei divine  ţi se desfăşoară în faţă şi creşte Dumnezeu sub ochii tăi!”

 

Incredibila bogăție în gândire şi cuvânt  te face să spui optimist, că secolul XXI va fi salvat prin rugăciune şi muzicoterapie!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar