În seara zilei de 16 septembrie 2020, o delegație condusă de domnul Ludovic Orban, Primul-Ministru al României a vizitat Mănăstirea Curtea de Argeș, unde se desfășoară ample lucrări de construire și restaurare.

Delegația a fost întâmpinată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și de părintele consilier eparhial, arhimandrit Caliopie Ichim.

Chiriarhul Eparhiei a condus oaspeții în noua Catedrală Arhiepiscopală și Necropolă Regală, fiind analizat stadiul lucrării de pictură din interiorul sfântului lăcaș.