Izvorul milosteniei nu il reprezinta banii ci bunavointa. Nimeni nu este atat de sarman incat sa nu poata la randu-i sa faca o fapta buna. Iar celui care face milostenie, averea nu i se imputineaza ci ii sporeste.

Prin urmare, cu cat vom avea mai multa bunavointa spre milostenie si vom da din ale noastre, cu atat vom capata bunavointa inaintea Lui Dumnezeu si vom fi rasplatiti din plin din ale Lui, care sunt fara de sfarsit.

Părintele slujitor Grigore Florin de la parohia Glâmbocata I, protoieria Topoloveni, dimpreună cu un grup inimos de credincioși, au ajuns în mijlocul copiilor de la Așezământul Valea Screzii, dăruind alimente, dulciuri și îmbrăcăminte.