Rasplata fiecaruia va fi dupa gandul cu care il primeste si il ajuta pe cel aflat in nevointa. De aceea, nu trebuie sa ne uitam la cel care cere ci sa ne preocupe gandul pentru care facem milostenie. Cum vor fi aceste ganduri, asa va fi si pretul faptei noastre.

De vom darui cu inima buna si curata, la fel vom primi de la Dumnezeu, caci milostenia facuta in duhul lui Hristos va curati sufletele noastre de toate faradelegile si ne va intari trupurile in toate incercarile.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a  desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul,, Nasterea Maicii Domnului'',  sub coordonarea preotilor Preda Vilcu Costin  si Gurea Ionut Alexandru proiectul social   ,, Alimente pentru copiii proveniti din familii nevoiase”