Suntem datori să lucrăm faptele bune, având în vedere un lucru: ca acestea să fie plăcute lui Dumnezeu și spre slava Lui.

Că zice Mântuitorul nostru Iisus Hristos: ”Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru cel din ceruri” (Matei 5, 16).

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, desfășoară zilnic activități de întrajutorare pentru cei care trec prin diferite greutăți. O astfel de activitate s-a desfășurat de către părintele slujitor Barbu Vasile de la parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena din protoieria Curtea de Argeș, care a dăruit alimente pentru 40 de familii cu venituri modeste.