Valoarea pe care o are făptura umană înaintea lui Dumnezeu, așa cum este ea creată încă de la început, adică trup și suflet este evidentă din însuși faptul că Domnul nostru Iisus Hristos a venit să mântuiască nu numai sufletul, ci și trupul omului, împovărat de păcate și suferințe.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, coordonat de părintele Andrei Diaconescu, a organizat o activitate socială în care părintele  slujitor Marius Săndulescu de la parohia Sfântul Gheorghe II din Pitești, dimpreună cu oameni de bine, au venit în ajutorul semenilor care trec prin greutăți, oferind obiecte electrocasnice și alimente.