În persoana fiecărui om aflat în lipsuri și necazuri, în chipul celui sărac, flămând și însetat, gol sau bolnav, uitat sau izolat, suntem chemați să Îl descoperim pe Însuși Hristos, Care, sub chipul acestora, probează și vrea să răsplătească dragostea și credința, spre așezarea noastră în partea celor ce-a dreapta, din Împărăția Iubirii Sale neapuse.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a venit în ajutorul unei familii, care avea nevoie de un acoperiș deasupra capului.

Părintele slujitor Paul Stănescu de la parohia Mavrodolu, împreună cu un grup de voluntari au adus o rază de bucurie și de speranță în sufletul unei mame din localitatea Budeasa care trebuia să îndeplinească niște condiții, în vederea reintegrării copilului în familie.

Condiția principală era legată de amenajarea locuinței, care trebuia să corespundă normelor în vigoare. Cu ajutorul celor implicați în proiect, lucrarea de reamenajare a casei, compusă din dormitor, baie, bucătărie și hol, a fost finalizată și bucuria copiilor a fost mare când au primit și alte daruri.