Dumnezeu iubeste milostenia din sufletul omului mai mult decât orice altă virtute. Sa ne rugam lui Dumnezeu să ne dea harul milosteniei, caci milostenia urcă până la tronul lui Dumnezeu si face să coboare mila lui Dumnezeu  peste toti.

Dăruiesti ceva si Dumnezeu îti va dărui de o sută de ori mai mult. Orice dăruim săracilor ni se va da înmultit în ceruri; si, când sufletul o să plece din această viată, îsi va ridica răsplata milosteniei lui.

Părintele slujitor Bologea Cosmin de la parohia Turculești, protoieria Topoloveni, a dăruit 25 de ghiozdane cu rechizite și 10 tablete pentru elevi.