Dumnezeu este iubire smerită şi milostivă, iar criteriul ultim al judecăţii tuturor oamenilor indiferent de etnie, cultură, poziţie socială sau vârstă, este iubirea milostivă.

Cei care au arătat iubire milostivă semenilor în viaţa lor pe pământ aceia vor fi binecuvântaţi ca să intre în bucuria iubirii veşnice a Preasfintei Treimi din Împărăţia Cerurilor.

Părintele slujitor Roșu Ion Irinel de la parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș, a oferit alimente pentru o familie cu greutăți și lipsuri.