Copiii sunt un dar şi o binecuvântare de la Dumnezeu pentru familie şi societate, pe care trebuie să-i preţuim şi să-i educăm în duhul Evangheliei lui Hristos şi al valorilor creştine. Creşterea copiilor trebuie realizată cu iubire părintească şi responsabilitate maximă, prin rugăciune şi educaţie pentru fapte bune.

În societatea secularizată de azi, aflată în criză economică şi financiară, dar mai ales spirituală, în care familia creştină se confruntă cu grave probleme de ordin economic şi moral, social şi spiritual, apărarea, promovarea şi consolidarea instituţiei sacre a familiei pe temelia valorilor evanghelice netrecătoare, pe bunătate şi responsabilitate, pe demnitate şi solidaritate trebuie să fie o preocupare permanentă a Bisericii şi a societăţii întregi.

Preoții slujitori Moisescu Ionuț Daniel și Vlăsceanu Ovidiu Marian, de la parohia Domnești de Sus, protoieria Curtea de Argeș, de Ziua Internațională a Copilului, au adus bucurie pentru câțiva copii, care provin din familii cu diferite greutăți și încercări, cărora le-au oferit îmbrăcăminte, încălțăminte și alimente.