Mântuitorul Hristos ne-a iubit şi ne iubeşte nespus de mult, iar această iubire a culminat primind de bună voie jertfa dureroasă de pe Crucea Golgotei. Mântuitorul, mai întâi şi mai presus de toate, a fost „Samarineanul“, care S-a aplecat asupra noastră, a păcătoşilor, cu o totală dăruire de sine şi ne-a vindecat rănile şi ne-a încredinţat „casei de oaspeţi“, care este Sfânta Biserică, până la deplina vindecare.

Părintele slujitor Dan Stancu de la parohia Glavacioc, protoieria Costești, a fost alături de un copil, care provine dintr-o familie ce trece prin greutăți financiare, dăruind alimente pentru masa zilnică.