Cel ce are bogăţia lumii şi-l vede pe fratele său în lipsuri şi inima şi-o închide faţă de el, cum rămâne intru el iubirea lui Dumnezeu? Copilaşii mei, să nu iubim cu vorba, nici cu vorbirea, ci in faptă şi in adevăr.

Urmând cuvintelor Mântuitorului Hristos, flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primitGol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat, părintele protosinghel Casian Crețu, starețul Mănăstirii Glavacioc, a dăruit alimente persoanelor în vârstă, singure și în suferință.