news        mail   location

 
 

Pe aproapele nostru să-l iubim „ca pe noi înşine”, adică aşa cum ne iubim pe noi, cum ne îngrijim, ne hrănim, tot aşa se cuvine să iubim, să miluim, hrănim, să ajutăm şi să îndrumăm pe calea mântuirii pe aproapele nostru.

 

Iar pe noi înşine se cuvine să ne mustrăm pentru păcatele noastre, socotindu-ne mai păcătoşi decât toţi oamenii. Aşa de vom face, aşa de vom iubi pe Dumnezeu şi pe aproapele, ne vom mântui cu adevărat şi vom fi primiţi în Împărăţia Cerurilor!

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a desfășurat o acțiune de întrajutorare, în care părintele slujitor Barbu Vasile de la parohia Sfinții Împărați, protoieria Curtea de Argeș, a dăruit pampers și lapte praf pentru o familie defavorizată social.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar