Izvorâtă din iubirea de Dumnezeu şi de aproapele, milostenia constă în ajutorarea materială şi spirituală a celor aflaţi în nevoi. În Noul Testament, Mântuitorul garantează mila divină pentru cei care fac dovada milosteniei: Fericiţi cei milostivi, că aceia se vor milui.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a organizat o activitate socială, în care părintele slujitor Preda Alen de la parohia Stănești, protoieria Curtea de Argeș, a dăruit alimente și îmbrăcăminte pentru o familie defavorizată.