Valoarea pe care o are făptura umană înaintea lui Dumnezeu, așa cum este ea creată încă de la început, adică trup și suflet este evidentă din însuși faptul că Domnul nostru Iisus Hristos a venit să mântuiască nu numai sufletul, ci și trupul omului, împovărat de păcate și suferințe.

Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic şi de Misiune, a desfăşurat o acţiune socială la parohia Sfântul Apostol Andrei – Papucești II, protoieria Pitești, în care părintele slujitor Dumitrescu Doru, a ajutat o familie  cu alimente.