"Milostenia este ca o sămânţă. O sămânţă bună poate da rod bun, însutit; fă ca şi sămânţa milosteniei tale să fie aleasă, să o dai cu inimă bună, curată, milostivă, compătimitoare.." – Sfântul Ioan de Kronstadt

Cu binecuvântarea Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, Parohia Mavrodolu din Protopopiatul Pitești continuă acțiunile de binefacere, mergând în parohii sărace din județul nostru.

Preotul Sturzeanu Dumitru- Victor a dăruit alimente, haine, incaltaminte si material de curatenie mai multor copii care trăiesc în condiții modeste.

La această acțiune, alături de parohia Mavrodolu, au fost implicați elevi ai Școlii Gimnaziale ,,Alexandru Davila” din Pitești coordonați de bibliotecar Morăreasa Monica Floriana.