news        mail   location

 
 

Milostenia sau îndurarea creştină izvorăşte din iubirea de Dumnezeu şi de aproapele şi ia forma ajutorării materiale şi morale a semenilor aflaţi în nevoie. Mântuitorul, modelul desăvârşit al milosteniei, ne-a înştiinţat că la Judecata de apoi faptele îndurării trupeşti şi sufleteşti sunt acelea care ne vor deschide porţile fericirii veşnice. 

 

     Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a desfășurat o activitate socială, în care părintele slujitor Horia Dumitrescu de la parohia Mavrodolu, protoieria Pitești, înconjurat de un grup de oameni inimoși, a adus bucurie în sufletele a peste 80 de copii necăjiți, care au primit cadouri.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar