Colindele ne înalță sufletește, ne înnoiesc făptura interioară, ne apropie unii de alții, ne fac mai buni, mai iubitori, mai iertători, mai credincioși, într-un cuvânt, ne picură în suflete acea liniște și acel echilibru moral ce ne este atât de necesar în călătoria în această frumusețe a lumii văzute.

Un grup de colindători ai Şcolii Gimnaziale de Excelenţă „Sf. Muceniţă Filoteea” însoţiţi de Doamna director Mirela Oanea şi Pr. prof. Gherghina Voicu Cristian au colindat biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” vestind Naşterea Domnului Iisus Hristos. La final le-au fost aduse mulţumiri de către părintele paroh Prof. univ. dr. Ion Popescu şi au fost împărţite daruri din partea bisericii.