news        mail   location

 
 

Milostenia este calea sigură ce duce la Dumnezeu, El Însuși recomandându-ne să fim milostivi: "Fiți deci milostivi, precum și Tatăl vostru Cel ceresc, milostiv este" (Luca 6, 36). Mântuitorul amintește virtutea milosteniei în legătură cu desăvârșirea: "De voiești să fi desăvârșit, mergi, vinde averile tale și le dă săracilor și vei avea comoară în cer" (Mt. XIX,21).

 

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfășurat o acțiune filantropică în care părintele slujitor Arsulescu Sebastian de la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel, a dăruit alimente și materiale de construcții, pentru o persoană singură, a cărei locuință a fost afectată și nu se mai putea locui.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar