Milostenia este porunca lui Dumnezeu, a cărei împlinire este dorită de El mai mult decât jertfele și arderile de tot: ”Milă voiesc, iar nu jertfă”. Despre cineva care manifestă empatie față de cel întristat se spune că are inimă bună, că este un cu inimă.

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o lucrare pastoral-misionară în care părintele protosinghel Casian Crețu, starețul Mănăstirii Glavacioc, a vizitat bătrânii singuri și bolnavi, cărora le-a adus bucuria rugăciunii pentru suflet, dar și hrană pentru trup.