Bunătatea și omenia vindecă latura sufletului de deznădejde și de suplinește lipsa, postul risipeșțe poftele cele trecătoare, și înnobilează virtuțile cele nemuritoare, iar rugăciunea curăţeşte cugetul şi îl arvunește  către cele netrecătoare.

În acest sens, Domnul nostru Iisus Hristos ne-a oferit Poruncile după puterile sufletești ale fiecăruia, ne învață Sfântul Maxim Mărturisitorul.

Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a organizat o acţiune filantropică, în care părintele slujitor Țîru Cătălin de la parohia Mavrodolu – Biserica pentru surzi, protoieria Pitești, a fost alături de o familie de surzi defavorizată socială din Comuna Uda ajutând cu daruri și haine .