Ziua de 26 septembrie are o însemnătate aparte pentru Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Terestre din Pitești, deoarece biserica de lemn din incinta unității militare își sărbătorește hramul și protectorul, pe Sfântul Voievod Neagoe Basarab.

Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, un sobor de preoți coordonat de părintele consilier eparhial Puiu Diaconescu a săvârșit Sfânta Liturghie, la care au participat cadrele militare, elevii militari și personalul civil, primind cu bucurie Cuvântul de Binecuvântare al Chiriarhului Eparhiei.