news        mail   location

 
 

Ziua de 26 septembrie are o însemnătate aparte pentru Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Terestre din Pitești, deoarece biserica de lemn din incinta unității militare își sărbătorește hramul și protectorul, pe Sfântul Voievod Neagoe Basarab. 

Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, un sobor de preoți coordonat de părintele consilier eparhial Puiu Diaconescu a săvârșit Sfânta Liturghie, la care au participat cadrele militare, elevii militari și personalul civil, primind cu bucurie Cuvântul de Binecuvântare al Chiriarhului Eparhiei.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar