Cu adevărat milostiv este acela care îi îmbrățișează pe toți și nu lasă pe nimeni în afara inimii sale, pentru că mila se naște din credință. Rugăciunea și postul sunt lipsite de putere neînsoțite de milă, pentru că fără milostenie, acestea nu se ridică la cer.

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului continuă programul misionar-pastoral la mănăstirea Glavacioc. Părintele stareț Casian Crețu este prezent zilnic alături de cei nevoiași, dar și de persoanele în vârstă, cărora le oferă hrană zilnică.