Rugăciunea și postul formează cele două aripi cu care creștinul poate zbura până la Hristos, iar amândouă unite cu milostenia ne duc până în fața Preasfintei Treimi și formează cea mai sigură scară de mântuire pentru creștini.

O scară numai cu trei trepte care ne poate ridica de jos, unde suntem căzuți împreună cu Adam, până sus, în Împărăția Cerurilor.

Părintele slujitor Roșu Ion Irinel de la parohia Corbi, protoieria Curtea de Argel, a vizitat o bătrână cu venituri modeste, oferindu-i alimente pentru masa zilnică.