Mâinile întinse reprezintă dureroasele nevoi ale lumii – foamea duhovnicească, foamea trupească, la a căror alinare suntem chemați să ajutăm prin ceea ce dăm, pentru că milostenia deschide mâna lui Dumnezeu.

Credincioșii piteșteni, enoriași ai parohiilor Găvana 1 și Găvana 4, coordonați de preoți slujitori, au dăruit ajutoare constând  în pachete cu alimente de bază, îmbrăcăminte, jucării și alte bunuri de necesitate, oferite comunității defavorizate din cadrul parohiei Merișani, protoieria Pitești.