O vorbă românească spune că cine nu are bătrâni să-şi cumpere. Bătrânii adună la un loc înţelepciunea şi experienţa izvorâtă din nenumăratele zile cu care au fost îngăduiţi de la Dumnezeu şi sunt gata să o dăruiască, mai departe, copiilor şi nepoţilor. Pentru aceste virtuţi, şi pentru altele, se cuvine, după cum ne învaţă marele duhovnic arhim. Ioanichie Bălan, să le purtăm "aceeaşi grijă ca părinţilor noştri trupeşti".

Persoanele în vârstă care viețuiesc în Azilul de la Călinești, au primit vizita părintelui slujitor Bologea Vasile Cosmin de la parohia Turculești, protoieria Topoloveni. Pe lângă bucuria de a fi în mijlocul celor în vârstă, și de a conversa cu aceștia, au fost oferite și daruri pentru a bucura sufletele și inimile celor încercați de multe greutăți.