În cadrul parteneriatului educațional Școală-Biserică, se derulează proiectul „Lăsați copiii să vină la Mine, care are ca scop cunoașterea învățăturilor Bisericii, a tradițiilor religioase și importanța rugăciunii în viața creștinului, precum și formarea virtuților creștine.

În acest sens, elevii clasei a IV-a ai Liceului Tehnologic Vedea, au expus în biserica parohială lucrările lor cu prilejul sărbătorilor pascale.

Părintele slujitor Soveja Codruț împreună cu enoriașii parohiei, a oferit copiilor încălțăminte, îmbrăcăminte, rechizite școlare, sporind astfel bucuria așteptării Sfintei Învieri.