La mănăstirea argeșeană Robaia a fost cinstit astăzi Sfântul Cuvios Pafnutie Pârvu Zugravu.

Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic a oficiat Sfânta Liturghie în Altarul de vară al mănăstirii, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Ierarhul Argeșean a săvârșit și slujba parastasului pentru toți viețuitorii mănăstirii Robaia care au adormit în Domnul de la începuturile acesteia și până în prezent.

Într-o atmosferă duhovnicească deosebită foarte mulți  credincioși au fost prezenți pentru a cere  astăzi ajutorul Bunului Dumnezeu. Aceștia au avut ocazia să asculte cuvântul de învățătură rostit de Chiriarhul Eparhiei care a scos în evidență cele mai importante aspecte din viața Sf. Cuvios Pafnutie Pârvu Zugravu, numindu-l  pe acesta,, Sfântul nostru drag”.

Se împlinesc astăzi trei ani de la proclamarea locală a canonizării în rândul sfinților a Cuviosului Pafnutie Pârvu Zugravu. Născut în orașul argeșean Câmpulung Muscel  la data de 12 octombrie 1657,  a trecut la cele veșnice în anul 1735 fiind înmormântat la mănăstirea Robaia.

Acest mare pictor bisericesc a rămas în memoria neamului românesc prin lucrările realizate cu multă evlavie și credință în Dumnezeu.