Sâmbătă, 18 iulie 2020, la împlinirea a 40 de zile de la trecerea la cele veșnice a părintelui protosinghel Serafim Caiea, în Altarul de Vară al Mănăstirii Negru Vodă, a fost săvârșită slujba parastasului, de către Părintele Arhiepiscop Calinic al Argeșului și Muscelului, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Au fost prezenți numeroși credincioși care au aprins o lumânare și au înălțat o rugăciune către Bunul Dumnezeu pentru sufletul părintelui Serafim.

Preacuvioșia Sa a încetat din viață la vârsta de 43 de ani în dimineața zilei de 09 iunie, la o unitate spitalicească din Municipiul Bucuresti, în urma unei grele suferințe trupești.

Trupul neînsuflețit al Parintelui Serafim Caiea  a fost depus în biserica mănăstirii în data de 10 iunie, iar sâmbătă 13 iunie 2020 a fost săvârșită slujba înmormântării.

Dumnezeu să-l ierte și veșnică să-i fie pomenirea!