Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, s-a aflat astăzi în mijlocul credincioșilor parohiei argeşene Oești Ungureni din comuna Corbeni, protopopiatul Curtea de Argeș. Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a oficiat Sfânta Liturghie împreună cun sobor de preoți și diaconi.

Evenimentul a fost deosebit prin prezența în biserică a doamnei Elisabeta Turcu, cunoscuta interpretă de muzică populară, care s-a întors astăzi pe meleagurile natale. Pentru activitatea desfășurată în conservarea și transmiterea folclorului românesc autentic, Înaltpreasfinția Sa i-a oferit distincția eparhială ,, Sf. Mc. Filoteea”.

Biserica din parohia Oești Ungureni poartă hramul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil și a fost construită de Elena Racoviță în anul 1897. În urmă cu 20 de ani a fost instalat în acest sat părintele Neacșu Gavrilă care împreună cu credincioșii a reușit să aducă multe transformări în viața spirituală a acestei comunități.
Între marile realizări amintim acțiunile sociale prin care s-au construit mai multe case pentru familiile defavorizate ale parohiei și agapele creștine care au loc imediat după liturghie pe tot parcursul anului bisericesc. Toți credincioșii care participă la Sfânta Liturghie servesc masa de prânz în praznicarul bisericii, bucurându-se împreună de bucatele pe care comitetul parohial le pregătește cu multă dragoste.