Mare răsplată vor primi cei ce săvârşesc cu dragoste faptele milosteniei, căci a ajuta pe aproapele tău aflat în neputinţă, fie că îţi este prieten, fie un cunoscut, fie un necunoscut, fie el chiar duşmanul tău e plăcut Lui Dumnezeu, căci şi El ne ajută neîncetat. „Ci iubiţi pe vrăjmaşii voştri şi faceţi bine şi daţi cu împrumut, fără să nădăjduiţi nimic în schimb, şi răsplata voastră va fi multă şi veţi fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulţumitori şi răi.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, desfășoară proiectul: Bucuria de a dărui. În cadrul acestei activități, parohiile argeșene și muscelene, organizează colecte, în urma cărora comunitățile defavorizate sunt ajutate.

Părintele slujitor Marius Săndulescu de la parohia Sfântul Gheorghe II, municipiul Pitești, a dăruit alimente pentru persoane defavorizate social.