news        mail   location

 
 

Sectorul Social Filantropic și de Misiune al  Arhiepiscopiei Argeșului și Muselului, a organizat o acțiune socială filantropică de maximă necesitate, în contextul războiului din Ucraina, la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel.


 


 

În urma apelului umanitar adresat credincioșilor rucăreani, de preoții slujitori Arsulescu Sebastian și Lipan Florentin, aceștia s-au mobilizat și au fost colectate cantități importante de haine și alimente, care au fost transportate cu sprijinul unor voluntari rucăreani la Așezământul social de la Valea Plopului, unde sunt adăpostiți un număr semnificativ de familii și copii refugiați din orașul Odesa, Ucraina.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar