Prin milostenia poți să-ți cureți păcatele căci ”dacă dai săracului, îl împrumuți pe Dumnezeu” (Pilde 19, 17). Mila față de aproapele atrage asupra noastră și mila lui Dumnezeu, iar la înfricoșătoarea judecată vom fi învredniciți de Hristos să locuim în Împărăția Cerească.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, desfășoară activități de ajutorare a persoanelor în vârstă, singure și cu venituri modeste.

Părintele slujitor Barbu Vasile de la parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena din protoieria Curtea de Argeș, a dăruit alimente pentru câteva familii aflat în risc social.