Sfântul Ioan Gură de Aur socotește că milostenia este o bună însoțitoare a pocăinței, făcând ca aceasta din urmă să lucreze repede și deplin. Milostenia are ca roadă rugăciunea și sporește iubirea. Numai prin milostenie și milă ajungem să ne asemănăm cu Dumnezeu.

Părintele protosinghel Casian Crețu, starețul Mănăstirii Glavacioc, vizitează bătrânii care locuiesc în apropierea sfântului locaș monahal, care trăiesc din pensii modeste și, uneori, în condiții grele, cu multe lipsuri. Pe lângă rugăciune și sfaturi duhovnicești, bătrânii primesc hrană caldă pentru traiul de zi cu zi.