Cine seamănă puțin, puțin va secera, cine seamănă mult, mult va secera. Dărnicia are loc atunci când dăruiești pentru cauze speciale și pentru scopuri bine definite.

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, au loc permanent acțiuni filantropice pentru ajutorarea semenilor noștri. Părintele slujitor Dinu Vasile Laurențiu de la parohia Sfânta Vineri, protoieria Pitești a venit în ajutorul unei familii cu 4 copii care, în urma unui incendiu au rămas fără locuință și fără persoanele dragi din viața lor, dăruind un ajutor financiar pentru achiziționarea materialelor de construcție, lemne de foc, precum și alimente și dulciuri.