Pe Hristos il regasim in credinta lucratoare prin iubire. Iar iubirea, dragostea, milostenia se manifesta in comuniune iar nu in izolare.

Cu atat mai mult in perioade grele, trebuie sa demonstram ca suntem uniti, ca ne gandim la cei nevoiasi, ca nu fugim din calea savarsirii faptelor bune.

Astfel, nici Domnul Hristos nu se va rusina ci se va salaslui intre noi, ridicand napasta ce a venit asupra noastra tocmai din cauza indiferentei, a egoismului si a lipsei de compasiune.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a  desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul,, Nasterea Maicii Domnului'',  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin proiectul social   ,,Alimente si medicamente pentru persoane nevoiase”.