news        mail   location

 
 

După cum se știe, Sfântul Serafim de Sarov, contemporan cu Sfântul Calinic, Grigore Dascălul și Nicodim Aghioritul, pentru a nu aminti decât pe cei mai importanți sfinți – dacă putem spune așa – din prima parte a veacului al XIX-lea, din Ucraina, România și Grecia, au fost cunoscuți din experiența și scrisul lor.

 

Spre exemplu, Sfântul Serafim petrecea deseori într-o izolare completă, refuzând să deschidă ușa chiliei, chiar și episcopului, care dorea să-l vadă. El spune: ”Tăcerea îl apropie pe om de Dumnezeu și-l face, aici pe pământ, asemenea îngerilor.”

Cioran își dă cu părerea: ”Ceea ce ar fi trebuit să adauge sfântul e că tăcerea nu este niciodată mai profundă ca neputința de a te ruga.”

Se vede că Cioran a trecut și prin acest spațiu al neputinței.

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar